Już wiadomo kto zagra w Iskierce.

Od 2007 kończmy rok żeglarski imprezą ze znanym zespołem szantowym.

Kto wy tym roku zagra 5 grudnia w Hotelu Iskierka?

Na nasze orkanowe zaproszenie gościli w Mielcu Klang, Yankie Shippres,  Mechanicy Szanty,  Mordewind, Cztery Refy, Ryczące 20, Prawdziwe Prerły, Atlantyda, EKT Gdynia,  Dominika Żukowska i Andrzej Korycki,   Zejman i Garkumpel z niezapomnianym Mirkiem „Kovalem” Kowalewskim.  Kogo zaprosić aby zagrał, spodobał się publiczności, i nie zdarł skóry i miał jednocześnie czas 5 grudnia aby zagrać dla nas w Mielcu.  Wybór jest trudny. Bo część osób domaga się nawrotu kolejki. a może by tak Mechaników pytają niektórzy tonem nieznoszącym sprzeciwu.  Jeszcze chyba nie czas na zespoły które już grały.  Na scenie szantowej jeest ich dosyć duży w tym roku nasz wybór  na zespół znany jako:

FORMACJA – kwartet wokalno-instrumentalny z autorskim repertuarem, zaliczany do ruchu szantowego i szeroko pojętego kręgu muzyki folk.

Zespół Formacja powstał jesienią 2008, kiedy do Krzyśka Jurkiewicza i Jacka  Jakubowskiego (pozostałych ze składu Gdańskiej Formacji Szantowej, która właśnie przestała istnieć) dołączyli: kontrabasista Darek Gutomski (zastępowany czasem przez Cezarego Rogalskiego) i flecista-dudziarz Tomek Conor Hałuszkiewicz. Ten pierwszy – z filharmonii, a ten drugi z kręgu muzyki folk. Nie trzeba było długo czekać, aby nowe osobowości i niezwykle brzmiące instrumenty zainspirowały członków zespołu do pisania, a zespołową wyobraźnię pokierowały na zupełnie nowe muzyczne tory.

W 2009 roku ukazała się płyta FORMACJI stanowiąca rodzaj podsumowania tego, co było, z jednoczesnym wskazaniem dróg nowych poszukiwań. Na krakowskim festiwalu Shanties 2010, pochodząca z płyty „RENAMEnt” piosenka „Na strandzie Helu” zdobyła prestiżową nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa.

FORMACJA stawia na własny, autorski repertuar, nie odcinając się jednak od „szantowych korzeni”, o czym świadczy obecność w repertuarze koncertowym powszechnie znanych i jednoczących środowisko piosenek,. Koncerty FORMACJI to gratka nie tylko dla miłośników żeglarskiej tematyki, piosenki autorskiej czy tawernianej zabawy. To także ponad dwie godziny muzyki, często, poza imprezowym entuzjazmem, wymagającej od słuchaczy skupienia i swego rodzaju folkowej wrażliwości.

Zespół chętnie współpracuje z innymi muzykami zapraszając na scenę w czasie koncertów już to znanych muzyków folkowych, już to zaprzyjaźnionych muzyków z innych kręgów muzycznych.  A jak grają posłuchajcie: