Ocalić od zapomnienia.

Rok 2013 będzie rokiem jubileuszowym naszego klubu. W tym roku minie 40 lat jego istnienia.

Historia Klubu zaczęła się gdzieś pod koniec lat 60 od sekcji kajakowej, parcie na żeglarstwo było duże

i w 1973 roku założono w Mielcu Klub Żeglarski ORKAN pod patronatem WSK.

czy ktoś jeszcze pamięta naszego ORIONA o wdzięcznej nazwie Podbipięta? To zdjęcie pochodzi z 1990 roku i zostało wykonane na  mazurskich kanałach. Autor ciągnie jacht na burłaka.

Pod takim hasłem chcę zachęcić naszych członków, byłych obecnych do poszukania zdjęć pamiątek dotyczących 40 lecia klubu. Mogą to być zdjęcia czy filmy analogowe, Zarząd KŻ Orkan dokona ich dygitalizacji zwróci oryginały ich właścicielom.

Prezes Klubu wyszperał zdjęcia z przed bez mała 20 lat. dotyczą one wachty technicznej na Mazurach.

Od lewej Bogdan Żurek, Zbigniew Gortadt, Mariusz Wiącek, Lechosław Milik, z tyłu Jacek Górniak, zdjęcie wykonuje?

Stanica żeglarska Tajty i prace remontowe przy  jachcie Victoria. Z łódką mierzy się Bogdan Żurek

Dzisiaj jest łatwiej wtedy trzeba było nakręcić się korbą co nie miara aby umieścić Victorię na wózku. Tak jak sobie przypominam 4 obroty korbą i zmiana, Przy korbie Mariusz Wiącek

 

Wózek na którym jachty zjeżdżały do wody, ręcznie należało zapchać po piachu na slip – ciężka robota bo wózek z jachtem ważył coś około tysiąc pięćset kilogramów. Nie było lekko., Przy dyszlu Zbigniew Gortadt (kto jak kto, ale on się nadaje do kierowania)

 

Praca przy łódkach była dosyć niewygodna ciasno na  wolnym powietrzu. Gdy była pogoda to jeszcze jakoś szło, ale gdy padał deszcz to był problem  aby np wyczyścić i pomalować elementy drewniane jachtu. Dzisiaj już tyle drewna nie ma to i pracy trochę mniej. Zastąpiły go wszędobylskie plastiki. Jak dobrze pamiętam, a pamięć mam dobrą to ta wachta odbyła się gdzieś na wiosnę 1995 roku.

Mam prośbę o nadsyłanie swoich historii związanych z jachtami klubowymi, początkami działalności. Proszę o stare dyplomy, zdjęcia z kursów, rejsów morskich, Soliny, Mazur, zabrań klubowych czy imprez. Moje archiwum dotyczące klubu  zaczyna się gdzieś w 1989 roku.

Mariusz Wiącek