Omega do remontu

Zakończył się sezon żeglarski, i czas intensywnej pracy dla remontu jachtów.

Omega na szerokich wodach żwirowisku w Otałęży.

Ile lat ma nasza omega Duch Bajora nr rejestracyjny RZ-106? Na to pytanie nie są w stanie odpowiedzieć najstarsi klubowicze.  Na moją optykę to gdzieś ma około 30-35 lat, a może więcej. Wyszkoliły się na niej setki mieleckich (i nie tylko mieleckich) żeglarzy.  Niestety bez kapitalnego remontu nasza dzielna OMEGA „Duch Bajora” nie będzie się nadawała do pływania i szkolenia  w przyszłym sezonie.

 

Po zakończonym sezonie przekazaliśmy Omegę do szkutnika celem określenia zakresu remontu.  Po zdjęciu pokładu ukazał się „ogrom zniszczeń”  eksplatacyjnych. Do wymiany jest  cały „rant”  dokoła kadłuba i pokładu służący do zespolenia tych części.. Jest go po prostu brak na dużej ilości obwodu, a w dużej części nie spełnia swojej funkcji.

Łódka nabiera wody deszczowej – wkładka na dole jest nieszczelna i w złym stanie technicznym. Co roku z omegi na koniec sezony wylewa się około 500-700 litrów wody.  Zdaniem szkutnika  należy wymienić wkładkę na nową.

Ekipa rozpoznawcza w składzie Mariusz Wiącek, Aleksander Witek była w dniu 14 listopada na „inwentaryzacji” w Nisku u kolegi żeglarza i szkutnika Jacka Gołębiowskiego

Jacek i Alek podczas oceny stanu technicznego OMEGI.

Garść informacji finansowych nowa omega kosztuje około 15 tys zł. z podstawowym wyposażeniem. Używana o nieznanym stanie technicznym 7-8 tys. zł. Remont naszej omegi Duch Bajora nie powinien przekroczyć  tys. złotych.

M.W.