Sezon 2012 zakończony.

Rok 2012 to duże zmiany dla KŻ Orkan w Mielcu.  Po bez mała 39 latach opuściliśmy Rzemień. W tym roku było ostatnie takie rozpoczęcie sezonu  w Rzemieniu.

Nowa Baza KŻ Orkan w Otałęży.

W tym roku zakończenie sezonu żeglarskiego 2012 wzorem lat ubiegłych zbiegło się z egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Warunki do szkolenia, egzaminowania są lepsze w Otałęży niż w Rzemieniu. W tym roku na kurs zapisało 14 z czego 12 kontynuowało szkolenie.  Kurs trwałod połowy czerwca do końca października 2012.  Egzamin po raz pierwszy odbył się na żwirowisku w Otałęży pod nadzorem komisji z Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w składzie Bogdan Strzelecki – przewodniczący, Magada Malicka, Jacek Gołębiowski, Michał Wiącek.

Kursanci (jeszcze) na pięć minut przed rozpoczęciem egzaminu

Egzamin się zaczął – komisja informuje kursantów o zasadach przeprowadzenia egzaminu.

Egzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej.  Komisja ustnie przepytywała z teorii z budowy jachtu, ratownictwa, przepisów, meteorologii, teorii żeglowania.

Jacek – egzaminator na jachcie Duch Bajora.

W oczekiwaniu na swoja kolejkę – nerwowe uzupełnianie wiedzy teoretycznej.

W części praktycznej egzaminu sprawdzano między innymi umiejętność manewrowania jachtem pod żaglami, podejście do człowieka za burtą, umiejętność pracy jako członek załogi, umiejętność komenderowania załogą.

Omega Duch Bajora podczas egzaminu praktycznego.

Egzamin trwał 4 godziny od 12 4 godziny. Organizatorzy na 16 przewidzieli ogłoszenie wyników. Zdali wszyscy  którzy przystąpili do egzaminu. Komisja w kuluarowych rozmowach już po egzaminie wysoko określiła wiedzę teoretyczną i praktyczną uczestników kursu na +4.

Egzaminowani poddani zostali rytualnemu obrzędowi  chrztu żeglarskiego co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem podpisanym w zastępstwie Neptuna przez Wodnika Żwirka ducha żwirowiska w Otałęży. Biednego organizatora, podobno też aby tradycji stało się zadość wrzucono  do wody, aby z niego zmyć trudy ponad 3 miesięcznego szkolenia glonów, aby stali się pełnoprawnymi żeglarzami.

Już żeglarze, ta sympatycznie wyglądająca grupa, wrzuciła do wody nie mniej sympatycznego Pirata.

Na zakończenie przyszło około 50-60 osób bawiąc się przy dźwiękach muzyki szantowej, oglądając pokaz slajdów z tegorocznych rejsów, przy grilu i ognisku do późna w noc.

Zapraszamy już dzisiaj na rozpoczęcie sezonu 2013 w Otałęży w nieco zmienionej formie. Imprezę rozpoczniemy spływam kajakowym Wisłoką i Wisłą do Baranowa. Zakończenie imprezy z grillem i ogniskiem w Otałęży. Termin II połowa maja 2013

Mariusz Wiacek