Przekaż 1% OPP dla KŻ Orkan

   Nasz Klub Żeglarski Orkan jest od 2004 organizacją pożytku publicznego. Uzyskaliśmy ten status jako druga organizacja w Mielcu. 

Nie wszyscy wiedzą że od bez mała 10 lat podatnicy mogą wskazać organizację której mogą przekazać 1% swojego podatku.  Jednak  pomimo tylu lat tylko połowa sumy jaka może być przekazana dla organizacji tam trafia.  Z 3 milionów jaką mogą przekazać mieleccy podatnicy do organizacji OPP trafia około 50% .

Co roku podatnicy stają przed wyborem komu przeznaczyć swój 1% podatku. Wybór jest trudny, rękę po ten gorsz wyciągają,  całkiem słusznie: hospicja, organizacje zajmujące się biednymi, czy zbierające na trudne ciężkie i drogie operacje których inaczej nie dałoby się sfinansować. Ktoś może zadać pytanie dalszego na was?

Trudno jest konkurować o pieniądze z ludzkim nieszczęściem.  Przysłowia są mądrością ludu. Znane polskie przysłowie twierdzi iż   “W zdrowym ciele zdrowy duch”. Żeglarstwo jak żadna inna dziedzina aktywności może być uprawiana od lat 5 do 75 lat – zapewniając  jedno i drugie. Przed laty gdy po I wojnie światowej odzyskaliśmy niepodległość, generał Mariusz Zaruski, twórca polskiego żeglarstwa powiedział:  że wyszkolenie w tym kierunku jest dobrą szkołą dla młodzieży – uczy odpowiedzialności, dyscypliny, szacunku przed żywiołem i przyrodą.  W twardym żeglarskim znoju kształtują się charaktery.

Generał Mariusz Zaruski

Nasz  Klub  chce  kontynuować te tradycje jakże skromne, w porównaniu z tymi jakie mają morskie potęgi takie jak Holandia, Anglia, Dania….

Orkan  istnieje od 1973 roku, przekształcił się z sekcji kajakowej. Więcej o klubie w zakładce o nas. W 1995 roku zmieniliśmy status i z przyzakładowego klubu staliśmy się organizacją niezależną. Przez  kilkadziesiąt lat  swojego istnienia nieuleczalnie zaraziliśmy ideą żeglarstwa kilka tysięcy ludzi.  Nasi członkowie, także wyszkoleni przez nas żeglarze pływają w najdalsze zakątki świata, tak odległe  jak Antarktyda, czy bliższe jak norweskie fiordy. oraz wiele wiele innych.  Uwaga te wyprawy są całkowicie finansowane przez ich uczestników.

Członkowie na rzecz klubu świadczą pracę nieodpłatnie co nie znaczy że działalność nic nie kosztuje. Potrafimy utrzymywać się z własnych składek, lecz nowe zadnia takie jak szkolenia i popularyzacja żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży niestety kosztują. Można się zastanawiać czy nie zmarnujemy przekazanych nam pieniędzy – ryzyko zawsze istnieje – Zarząd Klubu dokłada wszelkich starań aby finanse i działalność klubu była transparentna. Do tego służy między innym nasza strona internetowa gdzie informujemy o wszystkich naszych działaniach. Uzyskane  tą drogą środki przeznaczamy na szkolenie młodych żeglarzy. W 2009 roku na zorganizowanym przez nas kursie patenty żeglarzy jachtowych zdobyło dwunastu uczniów mieleckich szkół ponadpodstawowych. Szkolenie powtórzyliśmy w 2010 roku.   W 2011 roku opuściliśmy OWR Rzemień (zmiany właścicielskie) i przenieśliśmy się na żwirowisko w od sezonu 2012  Otałęży, mając tam do dyspozycji ponad 55 ha lustra wody.

Baza żeglarska w Otałęży. Przystań Bryza 

 

Akwen większy niż do tej pory, ale musimy budować bazę od podstaw, co niestety niesie za sobą koszty. Więcej o naszych bazach tutaj

 

Optymisty(cznie) na Otałęży

Chcemy zachęcić dzieci do spróbowania żeglowania na jachtach klasy OPTYMIST i organizujemy akcję pod nazwą Pomóż dziecku zostać optymistrzem. Akcja ma na celu popularyzację bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą i jednocześnie naukę żeglowania dla najmłodszych od lat 7 do 13.

Jeżeli masz ochotę nas wesprzeć i jesteś jednocześnie przekonany że nie zmarnujemy tych pieniędzy przekaż nam 1% swojego podatku.

 

Niezbędne dane:

Klub Żeglarski Orkan
adres: 39-300 Mielec ul. Kossaka 6/4

Konto: Bank PEKAO S.A. 04 1240 2656 1111 0000 3818 9140
Organ Rejestrowy: Sąd Rejonowy Rzeszów KRS nr 0000002503
REGON: 830475663 .
NIP 817-18-48-592

Mariusz Wiącek