Niby cisza nic się nie dzieje, ale jakby wnikliwe poszperać.
Marek Zastawski pływa w regatach na Bałtyku.
Nawet nie zabrałem się do opisywania startu Marka w najdłuższych regatach na Bałtyku SailBook Cup organizowanych przez Jacka Zielińskiego, a już po tygodniu wystartował w regatach Poloneza. Marek wystartował na jachcie klasy Carter 30 o wdzięcznej nazwie HORATIO. Zawody można śledzić na „trackingu„. Chcę dodać że Marek bierze udział drugi raz w regatach samotników Polonez i reprezentuje nasz skromny klub Orkan.
Startuje doborowa stawka żeglarzy takich jak Zbigniew Gutkowski, a ze znanych postaci żeglarz i dziennikarz radiowej Trójki Kuba Strzyczkowski
Historia regat Poloneza to bez mała 21 lat:
Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski, którzy 1 czerwca 1973 roku urządzili „prywatne” samotne regaty Zatoka Pomorska – Christianso – Zatoka Pomorska, wypłynęli na jachtach tego samego typu Taurus dla uczczenia rejsu kpt. Krzysztofa Baranowskiego jachtem Polonez dookoła świata, była to pierwsza edycja kontynuowanych w latach kolejnych Regat Samotników o Puchar Poloneza.
Kazimierz Jaworski i Jerzy Siudy planowali, aby start do Regat Poloneza odbywał się cyklicznie 25 maja o godzinie 17:00, w rocznicę wejścia Krzysztofa Baranowskiego do Plymouth. W latach późniejszych zmieniano kilkukrotnie datę startu – aktualnie regaty odbywają się w sierpniu.
W roku 1974 powstał Jacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, którego pierwszym Komandorem został kpt. ż. w. Andrzej Jaśkiewicz który podjął się dalszej organizacji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza. Od drugiej edycji patronat nad regatami objął JM Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie – doc. mgr kpt. ż w. Eugeniusz Daszkowski.
Regaty Poloneza odbywały się od 1973 r do roku 1983 z roczną przerwą w 1982r. w roku tym zorganizowano zamiast Regat Poloneza regaty dwuosobowe „o Puchar Rektora WSM w Szczecinie”. Po zaprzestaniu organizacji Regat Poloneza zorganizowano w roku 1984 jeszcze jedną edycję regat dwuosobowych na trasie: Świnoujście – Oland Sodra Ground – Świnoujście.
W roku 1984 J.K. WSM w Szczecinie definitywnie zrezygnował z organizowania regat, pod koniec lat dziewięćdziesiątych majątek klubu i jachty zostały sukcesywnie wyprzedane, a klub definitywnie został rozwiązany.
Kapitan Krzysztof Baranowski Na jachcie „Polonez” był honorowym uczestnikiem II Regat w roku 1974, w roku 1977 regaty odbyły się po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej. Wystartował znany żeglarz z Czechosłowacji – Richard Konkolski z Jacht Klubu Bohumin. Aktualnie – od roku 2011 w regatach biorą regularnie udział żeglarze zagraniczni, ich liczba z roku na rok się zwiększa.
Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy, jest wieczysty „PUCHAR POLONEZA” ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonia Teligi – Edmunda Bąka. Puchar otrzymuje kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat. Historycznie puchar wręczany był w grupach IOR, aktualnie jest wręczany w grupach ORC i KWR.
Trasa regat pozostaje nadal niezmienna: Start Świnoujście – minięcie lewą burtą grupy wysp Christiansø – Meta Świnoujście NON STOP.